Vücut Tipiniz Hangisi

İnsanlar çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilir. Ancak sağlık araştırmacıları kendimizi daha iyi tanımamız için özellikle belirli sağlık riskleri ve bu riskleri azaltmakla ilgili olan insanlar arasında yaygın birkaç vücut tipini tanımlamaktadır.

En temel vücut tipleri; elma, armut, kum saati ve dikdörtgen tipleridir.

Vücut tipinizi nasıl anlarsınız?

Burada kısaca bahsedilen vücut tiplerini okuduktan sonra aynanın karşısına geçin ve hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrenin. Unutmamalısınız ki kesin olarak bir vücut tipine sahip olmayabilirsiniz.

 1. Elma Tipi :  Elma tipi insanlar genellikle zayıf kalçalara ve ince bacaklara sahiptir. Ancak karın, sırt ve göğüs çevresi kalındır. Mide ve kalp, böbrek, karaciğer gibi çevresindeki hayati organlarda aşırı yağlanma elma tipi insanlarda kalp krizi, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırır.
 2. Armut Tipi: Armut tipi insanlar genellikle geniş kalçalara sahiptirler. Kilo aldıkları zaman basen, kalça ve popodan kilo almaya eğilimlidirler. Belden yukarıları oldukça sağlıklı ve normal görünür. Kilo verdikleri zaman mide ve  diyafram bölgeleri hızlı bir şekilde düzleşir. Yağ kalça etrafında depolandığından dolayı mide çevresindeki yağlarla aynı hastalık profiline sahip değildir. Ancak bu vücut tipinde kilo kaybetmek çok daha zordur.
 3. Kum Saati Tipi: Kum saati vücut tipi en çok arzu edilen ve sağlıklı olan vücut tipidir. Kum saati tipli insanlar orantı kalça ve omuza ve ince bele sahiptir. Kum saati tipli insanlar kilo aldıkları zaman tüm vücutlarına eşit olarak dağılır.
 4. Dikdörtgen Tipi: Dikdörtgen tipi insanlarda kalça, omuz ve bel aynı genişlikle karakterizedir. Bu tip insanlar genellikle uzundur, uzun uzuvlara ve düz göğüse sahiptirler. Kilo ile ilgili hastalıklar genellikle bu tip insanları etkilemez. Çünkü bu tipler aşırı kilolu olmaktan ziyade zayıftırlar.

Senin Vücut Tipin Hangisi?

Elma, armut ve dikdörtgen tipini tanımlamak genellikle kolaydır. Sadece iç çamaşırlarınız üzerinizdeyken aynı karşısına geçin ve vücudunuzda yağların en çok nerede olduğuna bakın. Eğer yağlarınız mide, bel ve göğüs kısmınızda toplanmışsa elma tiplisiniz. Eğer kalça, basen ve pop çevresinde toplanmışsa armut tiplisiniz.

Dikdörtgen tipli veya kum saatli tipli insanların çoğu ise genellikle aynaya bakmadan vücut tiplerini bilmektedirler. Ancak bazı insanlar birden çok vücut tipine sahip olabilirler.

Bel-kalça oranını hesaplamak olası sağlık risklerini belirlemek için kullanılan diğer yöntemlerden biridir. Kadınlarda ideal bel/kalça oranı en fazla 0.8 erkekler ise en fazla 0.95 olmalıdır.

Vücut Tipleri İçin Tavsiyeler

Vücut tipinizi değiştirmeniz imkansızdır. Ancak doğru beslenme ve spor kombinasyonu ile görünümünüzü tamamen değiştirmeniz mümkündür. Ayrıca vücut tipinize uygun giyinerek giyinerek görünümüzü muhteşem hale getirebilirsiniz.

Farklı vücut tipleri için tavsiyeler vermek gerekirse;

Elma Tipi; 

 • Aerobik egzersizlere yoğunlaşmak kilo vermenize yardımcı olabilir.
 • Squat, şınav gibi geniş kas gruplarını çalıştıran egzersizleri birleştirebilirsiniz.
 • Pilates, yoga ve dövüş sporları omurganızın daha kuvvetli olmasına yardımcı olur.

Armut Tipi; 

 • Kuvvet kaslarına odaklanmak üst vücut kaslarınızın gelişmesine yardımcı olur.
 • Merdiven çıkmak gibi popo kısmınızı şişirecek kardiyo egzersizlerinden uzak durmalısınız.
 • Yürümek, bisiklet sürmek ve yüzmek gibi kardiyo egzersizlerinin etkisi azdır.
 • Yoga ve pilates bu vücut tipi için muhteşem seçeneklerdir.

Kum Saati Tipi; 

 • Bu vücut tipleri için en iyi egzersiz planı kardiyo ve kuvvet antrenmanlarını bir arada yapmaktır.

Dikdörtgen Vücut Tipi; 

 • Bu vücut tipine sahip olanlar kas kütlesini arttırmak için her öğünde protein içeren bir gıda tüketmelidir.
 • Çok fazla kardiyo egzersizi yapmamalıdır.
 • Kuvvet antrenmanlarına odaklanmalı ve squat, chin ups ve barfiks gibi antrenmanlara ağırlık vermelidir.

Bu vücut tiplerinden en ciddi sağlık sorunlarına neden olan Elma Tipidir. Eğer elma tipi bir vücuda sahipseniz tavsiyelere uymalı ve vücut yağ miktarınızı azaltmalısınız. Eğer profesyonellerden yardım almak istiyorsanız bir spor salonuna yazılmalı, beslenme alışkanlığınızı düzeltmek için de bir diyetisyene görünmelisiniz.

Armut, kum saati ve dikdörtgen tiplerinin riskleri çok düşüktür. Ama daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için verilen tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.