Şifa Kaynağı Kış Meyveleri

Günümüzde neredeyse bütün sebze ve meyveleri  her mevsim bulabiliyoruz. Ama mevsiminde yenilen sebze ve meyvenin ne tadını alabiliyoruz ne vitaminininden faydalanabiliyoruz. Bu yüzden mevsimde o ürünü tüketmek çok önemli.

Bu yazıda soğuk algınlığından, gripten koruyan C vitamini deposu kış meyvelerinden bahsedelim.

 

 

fft20_mf3933717Portakal: C vitamini ve folik asitten zengin olan portakal soğuk algınlığı, grip, incinme, kalp hastalıkları ve felçten korunmaya yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kansızlığa iyi gelen bu turunçgil ezik ve çürüklerin çabuk iyileşmesini, bağırsak gazların sökülmesini, parazitlerin dökülmesini, karaciğerin düzenli çalışmasını, tansiyonun dengelenmesini sağlar.İçerdiği yüksek potasyum sayesinde cildin kuruyup çabuk yaşlanmasını önler. Portakalı taze olarak tüketirseniz posasında da yararlanırsınız ve kan şekeriniz hemen yükselmez.

mandalinaMandalina: Turunçgil ailesinin diğer üyelerinden olan mandalina da yüksek C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip , nezle ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Beyaz lifleri yüksek miktarda potasyum içerir ve kalp sağlığına iyi gelir.


680bdb0agreyfurtun_zararlari_ve_yararlariGreyfurt: 
Bu enfes turunçgilden önceki yazılarımda bahsetmiştim. Kilo vermeye yarayan bu C vitamini deposu bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı kolesterol düşürücü etkiye sahiptir ve insülin hormonu  üzerinde baskı kurarak iştah kontrolünü sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Diş eti kanamalarına iyi gelmektedir. Kanı sulandıran ilaç kullananlar tüketmemelidir.

El1422890185_elmama: A ve C vitamininden zengin olan elma çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nede
niyle kabızlık ve ishal tedavilerinde kullanılmaktadır. Sindirim sistemi dostu ve kolon kanserine karşı koruyucu olan bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Artrit, gut, romatizma gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Kanı ve böbrekleri temizler. Yüksek tansiyonun düşmesini sağlar. Cildi güzelleştirir. Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı kan şekerinin hızlı yükselmesini önler.Ancak elmayı güzelce yıkayıp kabuklarıyla birlikte tüketmek gerekmektedir.

armut_63596Armut: A,B1, B2, B3, B6 ve C vitaminlerinden zengin olan armut karotenoidlerden de zengindir. Kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde kabızlığa iyi gelmektedir. Kandaki üre ve ürik asidin dışarı atılmasına yardım eder ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Armut aynı zamanda ateş düşürücü etkiye sahiptir. Mide ve pankreas kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Antioksidan ve C vitamini içeriği yüksek olan armut bağışıklık sistemini güçlendirir. Armut suyunun aynı zamanda iltihap sökücü etkisi bulunmaktadır.  Fiziksel performansa iyi gelen vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

389725Ayva: Daha önceki yazılarımda ayvanın ishal tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştim..Ayrıca akciğer veremi ve ağız yaralarına iyi gelmektedir. Bronşit, öksürük ve astım tedavisinde kullanılmaktadır. Ayva ayrıca damar sertliğine, yüksek kolesterolün ve tansiyonun düşmesine, safra salgısının artmasına yardımcı olmaktadır.Ayrıca ayvanın sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

nar_yiyerek_fazlaliklarinizdan_kurtulun_1Nar: Narın faydaları saymakla bitmez. Kısaca bahsedecek olursak nar folik asit, A, E vitamini, selenyum, magnezyum ve fosfor minerallerini yüksek miktarda içermektedir. Yüksek miktarda antioksidan içeren nar savunma sistemini güçlendirir. Nar suyu ayrıca cilt ve prostat kanserini önlemektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar nar suyunun kalp sağlığına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

kiviKivi: C vitamininden zengin olan kivi enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Antioksidan seviyesi yüksek olan kivi bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildin güzelleşmesini sağlar. Kan şekerinin kontrol edilmesini sağlar. Kan inceltici özelliği olan kivi özellikle menopoz döneminde meme kanseri görünme riskini azaltır ve bir çok kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

 

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.