Meyveler Sağlıklı mı Yoksa Sağlıksız mı ?

Yoğun geçen iş ve okul günlerinden sonra sağlımız hakkında düşünmeyi ve sağlığımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu çoğumuz unutmakta.

Çoğu insan artık vitamin ve mineral takviyeleri ile sağlıklarını elde edebileceklerini düşünmekte. Ancak şunu söylemekte fayda var. Her şeyin fazlası toksik etki yapar. Üstelik bir hap yuttuğunuzda sadece bir vitamini almış olursunuz fakat bir meyve yediğinizde posa, çeşitli vitamin ve mineralleri almış olursunuz.

Yapılan çalışmalar meyvelerin alınan vitamin tabletlere göre kansere karşı daha koruyucu olduğunu göstermekte. Ayrıca çocuk ve erken yetişkin dönemindeki kanser hastalarında meyve ve sebze tüketimi ile görülmeye başlayan kanser belirtilerinin yok olduğu ileri sürülmektedir.

Çoğu meyve az kaloriye sahiptir. Bunun yanında yüksek posa ve su içermeleri nedeni ile de açlık krizlerinizin önüne geçer. Böylece kilo alımına neden olacak aşırı yeme riskini azaltmış olur.

Meyvede bulunan yüksek posa ayrıca kolon kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Meyveler bol miktarda vitamin, mineral ve fitokimyasal içermektedir. C ve E vitamini gibi vitaminler ve çeşitli fiitokimyasallar kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca meyvelerde bulunan potasyum ve magnezyum mineralleri de düşük kan basıncı ile bağlantılıdır.

Özellikle sarı, kırmızı, turuncu gibi farklı renklere sahip meyveler bağışıklık sistemine yardımcı olur ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Bu nedenlerden dolayı tabletleri kullanmak yerine meyve tüketmelisiniz. Günde 3 porsiyon meyve tüketerek hem gün içinde daha az kalori alırsınız hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltırsınız.

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.