Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmamız kısmen genlerimize bağlıdır. Ancak doğru beslenerek, yeterli su içerek ve spor yaparak metabolizmayı hızlandırmak elimizdedir. Bu yazımda hangi besinlerin metabolizmayı hızlandırdığına değineceğim. Bakalım bu besinler nelermiş 🙂

  1. Yumurta Beyazı: Yapılan araştırmalara göre yumurta beyazı metabolizmayı hızlandıran dallı zincirli aminoasitlerden oldukça zengindir. Yumurta ayrıca protein ve D vitamininden de oldukça zengindir.
  2. Yağsız Et: Demir mineralinden zengindir. Demir eksikliği ise metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle günde 3 porsiyon tavuk eti, kırmızı et gibi gıdalar tüketilmelidir.
  3. Su: Hafif bir susuzluk yaşadığınızda bile metabolizmanız yavaşlayabilir. Bu nedenle günde 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edin. Ayrıca soğuk su içerseniz daha fazla kalori yakmış olursunuz.
  4. Acı Biber: Acı biber, metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bir bileşik olan kapsaisinden zengindir.  Günde bir kez yemeklerinize bir tatlı kaşığı pul biber ekleyerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca pul biber C vitamini açısından da oldukça zengindir.
  5. Kahve: Yapılan araştırmalara göre kafeinli kahve tüketen bireylerin metabolizma hızları, kafeinsiz kahve tüketen kişilere göre %16 daha yüksektir. Ancak 300-400 mg kafeinden yani 3-4 fincan kahveden fazla tüketmemelisiniz.
  6. Yeşil Çay: Yapılan araştırmalara göre, yeşil çay epigallokateşin gallat olarak isimlendirilen yağ yakımını destekleyen bitkisel bir bileşik içermektedir. Antioksiodan özelliği oldukça yüksektir.
  7. Süt: Her yaş grubu için oldukça önemli bir besin olan sütün 100 gramında 12 miligram kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum ise yağ metabolizması üzerinde oldukça etkilidir.
  8. Tam Tahıllar: Tam tahıllı ürünlerin yıkımı işlenmiş tahıllara göre daha zordur. Bu nedenle tam tahıllı ürünler vücudun yağ yakımını desteklemektedir. Beyaz ekmek, makarna ve pirinç yerine esmer ekmek, esmer pirinç, bulgur ve kepekli makarna tüketmeye özen gösterin.
  9. Mercimek: Kadınların %20si demir eksikliğinden şikayetçidir. Bu nedenle bel çevrelerinde yağlanma görülmektedir. 1 kase mercimek ise günlük demir ihtiyacının %35’ini içermektedir.

Dip not: Ayrıca günde en az 7 saat uyumayı ihmal etmeyin.

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.