Lif Kaynağı Keten Tohumu

Keten-Tohumu-Nedir-Keten-Tohumu-Faydaları-Nelerdir

Keten Tohumu fonksiyonel gıda olarak tanımlanan omega3, protein, posa, lignan, aminoasit ve potasyum kaynağıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü kanser önleyici gıdalar arasında keten tohumunu da açıklamıştır.

Sağlığımıza pek çok faydası bulunan keten tohumunu inceleyecek olursak;

 1. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi, suda çözünmez posa, potasyum,E vitamini; az miktarda ise suda çözünen posa, magnezyum, demir, çinko ve çeşitli vitaminleri içermektedir.
 2. Keten tohumu yağının yağ asitlerinin %55’ini n-3 yağ asitleri oluşturmaktadır. N-3 yağ asitleri antiinflamatuar etki gösterir. İyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterolü düşürür, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, aritmi riskini azaltır.
 3. Romatizmal hastalıklarda ve kanser hastalarında vücuttaki iltihabın atılmasını sağlar.
 4.  Yüksek miktarda E vitamini içermesi nedeniyle antioksidan etkiye sahiptir.
 5. Yüksek miktarda E vitamini içermesinden dolayı akne tedavisi ve cilt sağlığı için kullanılmaktadır.
 6. Keten tohumunun 100 gr’ı yaklaşık 28 gr diyet lifi içerir. Bu sayede uzun süre tokluk sağlar, sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeyi sürecini hızlandırır, kötü kolesterolü düşürür ve kan şekerini düzenler. Kabızlık tedavisinde biz beslenme uzmanları tarafından tüketimi önerilir.
 7. Keten tohumu bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olarak bilinmektedir. Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde seks hormonları ile mücadele ederek kansere karşı mücadele eder ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller.
 8. Doğal östrojen kaynağı olduğu için menopoz sendromlarının azalmasını sağlar. Ayrıca menopoz döneminde karın içi yağların yakılmasını sağlar.
 9. Keten tohumunda flavonoidlerin içeriği 35-71 mg/100 g olarak değişmektedir. Flavanoidler vücutta alerjilere, iltihaplara, toksinlere, mikroplara, virüslere karşı savaşır.

Keten Tohumunu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan araştırmalarda keten tohumunu 40 gr’dan fazla tüketmenin oksidatif strese neden olduğu ve kansere neden olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yüksek miktarda tüketimi B6 vitamini , kalsiyum ve çinko mineralleri yetersizliğine neden olmaktadır.

Kimler Tüketmemeli 

 1. Hamile ve emzikli bayanların tüketmesi önerilmemektedir
 2. Diyabet ilacı, kan sulandırıcı ilaç ve tansiyon ilacı kullananlara önerilmemektedir.

Nasıl Tüketilmelic3b35faf-a456-4268-b667-451781302c87

 • Sabah kalktığınızda balınızın içine havanda döverek karıştırabilir, öğle, akşam yemeği ve ara öğünlerde yoğurdunuzun içine öğüterek ekleyebilirsiniz.( 1 tatlı kaşığı)
 • Omletlerinizin, salatalarınızın, peynirlerinizin ve çorbalarınızın içine öğütülmüş olarak ekleyebilirsiniz.
 • Gece yatarken iyice çiğneyerek ve üzerine ılık su içerek tüketebilirsiniz.

Baş dönmesi ve karın ağrısı gibi yan etkiler görürseniz tüketmemelisiniz.

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.