Kışın Vazgeçilmez Lezzeti :KESTANE

kestaneKışın yaklaşmasıyla kestane kokuları etrafımızı sarmaya başladı.İçimizi ısıtan bu sıcacık lezzetin içeriğini, faydalarını ele almakta  fayda var diye düşündüm. Ne kadar yemeli, kimler tüketmemeli gibi soruları cevaplamalı.

Bol karbonhidrat ve lif kaynağı kestanenin faydaları :

  • Diğer sert kabuklu yemişlere göre vitamin ve mineral içeriği daha yüksektir.
  • Kış aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı kestane B1, B2 ve C vitamini açısından zengindir.
  • Magnezyum,mangan,demir,selenyum,potasyum,kalsiyum,fosfor ve çinko bakımından zengindir.
  • Diğer yağlı tohumlara göre yağ oranı daha düşük, nişasta gibi karbonhidrat içeriği daha yüksektir.
  • Kış mevsiminin olumsuz şartlarından, fiziksel ve zihinsel sağlığımız korumaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kestane, içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallerin oluşumunu önlenir ve kanser oluşumu engellenmiş olur.
  • Vücudun su dengesini düzenleyen kestane kas sistemini güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırarak varis ve basur memesi oluşmasını engeller.
  • Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı kan kolesterolünü düşürür ve hazımsızlığı giderir.
  • Hücrelerin erken yaşlanmasını engellemektedir.
  • Karaciğer ve mide sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Çölyak hastaları için besin kaynağı: Gluten içermeyen kestane çölyak, buğday alerjisi olan hastalar için besin kaynağı olabilir. Kestane olarak yada kestane unundan ekmek vb. şeyler yaparak hastalar tüketebilir.

Şeker hastaları dikkat: Yüksek miktarda karbonhidrat içermesinden dolayı şeker hastalarının ve diyet yapan bireylerin sınırlı tüketmesi gerekmektedir. Kestane kan şekerinin ani yükselmesine neden olmaktadır.Bu yüzden porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Yüksek potasyuma dikkat: Potasyum içeriğinin yüksek olmasından dolayı, kan potasyum seviyesi yüksek olan bireyler tüketmemelidir. Böbrek ve tansiyon hastaları da doktorlarına danışarak tüketmelidir.kestane (1)

Ne kadar tüketilmelidir: 3 iri yada 6 adet küçük kestanenin enerji içeriği 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir.Bol miktarda nişasta ve karbonhidrat içermesinden dolayı bireylerin porsiyon kontrolü yapması önerilmektedir. Bir porsiyonda 5-6 adet tüketilmeli ve kan şekerinin ani yükselmesinin önüne geçilmelidir. Atıştırmalık olarak değil bir ara öğün olarak düşünülmelidir.

Nasıl tüketilmelidir: Kestaneyi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde tüketmek istiyorsak haşlama yöntemini kullanmamızda fayda var.Ayrıca fırında,buharda yada tavada da pişirebiliriz

Ancak mangalda pişirilecekse serbest radikal oluşumunu engellemek için ateşe uzak olacak şekilde pişirmeliyiz.

Kavrulan kestanede karbonhidrat ve enerji miktarı artmakta ve buda sağlık için olumsuz etkiler yaratmaktadır. 100 gr haşlanmış kestane 120 kcal enerji verirken, 100 gr kavrulmuş kestane 200 kcal enerji vermektedir. Şeker hastalarının ve diyet yapan bireylerin haşlama metodunu kullanmaları önerilmektedir.

Aynı zamanda kabukları kaynatılıp içildiğinde ateşi düşürüp, sinirleri yatıştırdığına inanılmaktadır.

 

 

 

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.