Kış Sebzeleri ve Faydaları

Kışın gelmesi ile birlikte hareketsiz yaşam, uykusuzluk, yorgunluk ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar baş göstermeye başlar. Bu durumların önüne geçmenin yolu tabi ki sağlıklı sofralardan geçmektedir. Kış mevsiminin bize sunduğu sebze ve meyvelerle ayrıca balık, et, yoğurt, kuru baklagil, yağlı tohum ve tabiki tahıl grupları ile sağlıklı ve dengeli beslenmiş oluruz.

Peki kış mevsiminin sebzeleri nelerdir, içerikleri nelerdir , faydaları nelerdir, neden sebzeleri tüketmeliyiz? Bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Her Derde Deva Kış Sebzeleri :

68796_brokoli_663_382Brokoli: Folik asit, potasyum, beta karoten, B1 ve C vitaminlerinden zengin olan bu sebze aynı zamanda kalsiyum, kükürt, selenyum gibi mineralleri de içermektedir. Yüksek lif oranına sahiptir. Folik asit gebelik dönemindeki beslenme için oldukça önemli bir mineraldir. Bu yüzden gebeler kesinlikle brokoliyi tüketmelidir. Beta karoten içeriği yüksek olan brokoli, yemek borusu, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltmaktadır. Pek çok kanser türüne karşı koruyucu özelliği olan brokoli ayrıca kemik erimesi ve demir eksikliği için de son önemlidir. Mineral ve vitamin kayıplarını  önlemek için brokoli az pişirilmeli ve haşlama suyu dökülmemelidir.

 

 

saglik-enginarEnginar: A, B1, B6, C ve K vitaminleri ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko yönünden zeengin olan bir sebzedir. Posa içeriği oldukça yüksektir. Karaciğeri koruyan bu sebze karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesinde son derece önemlidir. İdrar söktürücüdür ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. İçerdiği bir çok madde sayesinde kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve kansere karşı koruyucudur. İnülin maddesi sayesinde kan şekerini düşürür. Yağ miktarı düşük olan bu sebze hücrelerin yenilenmesi sağlar ve kilo vermek isteyenler için son derece önemli olan bir besindir.

havuc-suyu-20150324103120Havuç : A vitamini öncü maddesi beta-karotenden zengin olan havuç göz sağlığı açısından oldukça önemli bir sebzedir. B1, B2 ve C vitaminlerinden zengindir.Posa miktarı yüksek olan havucun besin değerinden daha iyi yararlanmak için dışını soymadan, sirkeli suda bekletip iyice yıkadıktan sonra tüketilmelidir. Ayrıca beta karotenin aktif hale gelmesi için yağ ekleyip tüketilmelidir. Mide ve bağırsak problemlerine de iyi gelen havuç kolesterolü düşürücü etkiye de sahiptir. Su içeriği de yüksek olan havucu diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

sag_lik_deposu_sebze_ispanakIspanak: A ve C vitamininden zengin olan ıspanak başta demir olmak üzere magnezyum, fosfor, iyot gibi mineralleri de içermektedir. Diğer sebzelere oranla daha çok protein içermektedir. Her ay adet döneminde kan kaybeden bayanlar için demir içermesi nedeniyle oldukça önemli bir sebzedir. Mide, bağırsak ve karaciğer enzimlerini uyarır. Tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Ayrıca içerdiği beta karoten sayesinde yaşa bağlı görme problemlerini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuk gelişimi üzerinde de oldukça önemli olan ıspanağı börek, poğaça ve krep iç malzemesi olarak hazırlayıp  çocukların yemesini sağlayabilirsiniz.

kabak-nedir-kabak-ne-demekKabak: Folik asit ve A vitamininden zengindir. 100 gr kabak yemeği folik asit ihtiyacının %25’ini karşılamaktadır. Haşlanmış kabakta antioksidan oranı oldukça yüksektir. Ayrıca potasyum mineralinden de zengindir.

karnabaharli_tariflerKarnabahar: B1. B2. B3, B6. C. E ve K vitaminlerini ve kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, folat ve potasyum minerallerini içermektedir. Antioksidan içeriği yüksek olan karnabahar pek çok kanser türüne karşı koruyucudur. Posa miktarı yüksek olan karnabahar diyabet, kalp hastalıkları, obezite, solunum hastalıkları, yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarını önlemektedir. Kemik ve beyin gelişimi için de son derece önemli bir sebzedir. K vitamininden zengin olan karnabahar kan dolaşımını düzenler. Karnabaharı az suda hafif haşlayıp, kaynamış suyunu dökmezsen vitamin ve mineral kaybı olmadan tüketebilirsiniz.

15830Kereviz: Önceki yazımda kerevizin faydalarından uzun uzun bahsetmiştim. Kısaca değinecek olursak kereviz C vitamini başta olmak üzere A, E, B vitaminlerini ve fosfor, demir, çinko, bakır, mangan, kalsiyum  minerallerini içermektedir. İmmün sistemi güçlendiren kereviz, idrar söker, kolesterol düşürür, iştah açar, tok tutar, kanser hücrelerinin çoğalmasını önler, mideyi korur ve hazımsızlığı giderir. Çocukların kereviz yemesini sağlamak için yoğurtlarına yada salatalarına rendeleyip tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

lahana_diyet_mgd_tv_1Lahana: Yüksek posa içeriğine sahip olan lahana bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Selenyum mineralinden zengin olan lahana yaşlanmayı önler ve cildin daha güzel görünmesini sağlamaktadır. B, C, E vitaminlerinden ve potasyum, kalsiyum, kükürt, bakır, demir, magnezyum minerallerinden de zengindir. Sadece lahana türlerinde bulunan U vitamini mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemektedir. Tansiyon düşürücü özelliği bulunan lahana ayrıca öksürük azaltıcı, kan şekerini dengeliyici ve solunum sistemini düzenleyici etkiye sahiptir.

20140220_161924Marul: A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini içeren marul demir, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum minerallerini içermektedir. %95’i su olan posa kaynağı bu sebze sinir hastalıklarına, karın ağrısına ve boğmacaya iyi gelmektedir. Diyetlerin vazgeçilmezi marulu sirkeli suda bekletip güzelce yıkamalı ve vitamin kaybını önlemek için bıçak değmeden elle küçük parçalara ayırıp tüketmeliyiz.

maydanoz_72066Maydanoz: C vitamini ve potasyumdan zengin olan maydanozun en bilinen özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Ayrıca A vitamini de içeren maydanoz ödemin vücuttan atılmasını sağlar ve tansiyon düşürücü özelliği vardır. Sfra akışını kolaylaştıran maydanoz kansızlığa da iyi gelmektedir. Kalbin yorulmasını önler ve böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Taze tüketilmesi çok daha faydalıdır.

14704462-fennel-flower-flower-of-dillRezene: Kalsiyum, potasyum minerallerini ve B vitaminini içermektedir. Kışın hastalıklardan korunmak için tüketilmesi önerilen rezeneyi uçucu yağlar içermesi nedeniyle suda kaynatmak yerine sıcak suda bekleterek tüketmelisiniz. Vücut direncini arttıran rezene çayı düzenli tüketiminde kolesterolü de düşürmektedir. Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.


salatalik-nelere-kadir-30-saniye-damaginiza-koyun-h1444885564-8774b0Salatalık: 
Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bulunan salatalık aynı zamanda cildi güzelleştiren, pürüzsüz görünmesini sağlayan kükürtlü bir sebzedir.Yüksek miktarda su içeren salatalık kabızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca kolesterolün düşmesini ve ödem atılmasını sağlamaktadır. Böbrek ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasını sağlar. Deriye elastikiyet verir.

pırasa-faydalarıPırasa: Potasyum, demir, magnezyum ve fosfor minerallerini içeren pırasa ayrıca E, C, B1, B2 ve A vitaminlerini de içermektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkili olan pırasa deri hastalıklarına ve damar sertliğine de iyi gelmektedir. Sindirim sistemini rahatlatan pırasa hemoroid hastalarına da iyi gelmektedir. Ayrıca süt salgısını da arttırmaktadır. Pırasayı iyice küçük parçalara ayırmadan kıyma ile tüketmek daha çok vitamin ve mineralden faydalanmayı sağlamaktadır.

pr_01_3840_maxTere: İçerisinde bol miktarda madeni tuz ve vitamin bulunan tere kanı mikroplardan temizler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Böbrek taşlarını eriterek düşmesini sağlar. Kan şekerinin düşmesini sağlayan tere ayrıca vücuda güç verir ve halsizliğe iyi gelir.

 

maxresdefaultTurp : Potasyumdan zengin olan turpun faydalarından önceki yazılarımda bahsetmiştim. Kısaca bu kış sebzesinden bahsedecek olursak eğer bağışık sistemini güçlendirir, vücuda direnç sağlar. Halsizliğe iyi gelir ve tokluk hissi sağlar.  Böbrekler için yararlı olan turp üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini de sağlar.

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.