İşlenmiş Ürünler Sigara Kadar Zararlı

islenmis_et_urunu_erken_olum_riski_yaratiyor_h710WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) ; salam, sosis ,sucuk, pastırma, hamburger köftesi, jambon gibi işlenmiş et ürünlerinin kansere, hafıza kaybına ve beyin hasarına neden olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı raporda günde 50 gr’dan fazla yenilen işlenmiş et ürünlerinin kalın bağırsağa yakalanma oranını %20 oranında arttırdığı belirtildi.

Bu ürünler arsenik, asbert, sigara, alkol gibi kesin kansere neden olan etkenler arasında yerini aldı. Peki işlenmiş ürünler neden kanserojen ürün olarak nitelendirildi.

İşlenmiş et ürünleri yapılırken ürünün raf ömrünü uzatmak için tuzlanır, tütsülenir, kurutulur veya fermente edilir. Bu etler yapılırken nitrit ve nitrat tuzlarının kullanıldığını çoğumuz duymuşuzdur.Aynı zamanda ürünlerin etiketlerini okuduğumuzda E162 olarak isimlendirilen sodyum ve potasyum tuzları da katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin konulmasının nedeni ürünün raf ömrünü uzatmak, tadını iyileştirmek, renginin daha pembe olmasını sağlamak ve bakteri üremesini engellemektir. Bu kadar etkiye sahip olan katkı maddelerinin sağlığımıza zarar vermeyeceğini düşünmek çok yanlış olur.

İşlenmiş et ürünleri tansiyon ,kolesterol , safra kesesi operasyonu geçiren, mide ve bağırsak rahatsızlığı olan, kilo vermek isteyen hastalara yasakladığımız ürünlerdi. Artık sağlığı yerinde olan bireylerin de tüketmemesi gerekiyor.

İster geleneksen yöntemle yapılsın ister sanayi ürünü olsun bu ürünler yapılırken tütsüleme ve kurutma işlemlerine maruz kalıyor.Ve bu yöntemler kanser etkisi yapıyor.

Benim önerim bu ürünleri hayatımızdan tamamen çıkararak etkisini sıfıra indirmeliyiz. Ama ben onlarsız yapamam diyorsanız günde 50 grdan az olacak şekilde tüketilmeli. 2-3 dilim jambon veya salam 50 gr’a denk geldiğinden dolayı haftada 1 kez 1 dilim olacak şekilde ve yanında C vitamini içeren yeşil yapraklı sebze ve meyve ile tüketebilirsiniz .

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.