Tropik meyvelerin En Yağlısı Hindistan Cevizi

Dün ilk kez denediğim taze hindistan cevizinin faydalarını merak ettim ve araştırdım. Ve çok ilginç şeyler buldum.Sizlerle paylaşmak istiyorum bu bilgileri…

Süpermarketlerde, pazarlarda gördüğümüz hindistan cevizi sert kabuklu içinde suyu olan tropikal bir meyve. Palmiye türünün tohumu olan hindistan cevizini beslenmemizde çeşitli formlarda kullanmaktayız. Daha çok kek ve kurabiyelerimize lezzet katmak için kullanmaktayız. Ayrıca saç ve cilt bakımı için de kullanmaktayız. Peki faydaları neler kimler yemeli, ne kadar tüketilmeli hep beraber öğrenelim…

Hindistan cevizi B grubu vitaminler, potasyum, mangan, demir, balık, folik asit ve liften zengindir. Ayrıca suyu C vitamini açısından zengindir. 100 gr hindistan cevizinde 35 gr yağ, 4 gr protein, 5 gr karbonhidrat, 9 gr lif bulunmaktadır. 100 gr hindistan cevizi yaklaşık olarak 360 kcallik enerji sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı:

  • Hindistan Cevizi yağ açısından zengin bir yiyecektir. Orta zincirli yağ asiti (MCT)  kaynağı olan bu besin diğer yağlardan oldukça farklıdır. MCT yağlar vücutta sindirime uğramazlar bağırsakta emilerek karaciğere geçer vehindistan-cevizi-yagi enerji metabolizmasında kullanılmaktadırlar. Ve ayrıca Hindistan Cevizi yağının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda MCT yağlar, diğer yağlara göre daha hızlı sindirime uğrar ve vücutta birikmesi daha zordur. Ayrıca yapılan çalışmalarda MCT yağların kilo vermeye yardımcı olduğu, bel/kalça oranında önemli düşüşlere neden olduğu ve tokluk hissi sağladığı tespit edilmiştir.
  • Yapılan bir araştırmada günde 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı içen bireylerde içmeyenlere göre bel bölgesinde anlamlı derece incelme gözlemlenmiştir.
  • Aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketilen hindistan cevizi yağı içerdiği laurik asit sayesinde iyi kolesterolü yükselmesine ve kötü kolesterolün düşmesine neden oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki hindistan cevizi doymuş yağ içermesi nedeniyle aşırı tüketimi ters etkilere neden olmaktadır. Herhangi bir kalp rahatsızlığınız var ise çok sık tüketmemeye özen göstermelisiniz.
  • Ayrıca hindistan cevizi yağı kozmetik ürünlerde nemlendirici özelliği ile de kullanılmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı nörolojik hastalıkların tedavisi için de son derece uygundur. Karbonhidrattan kısıtlı olan diyetlerde beyin glikoz bulamadığından keton cisimciklerini kullanarak fonksiyonunu göstermeye devam eder ve hastalığın etkilerini en aza indirir.
  • Hindistan cevizi yağı beyin aktivitesinin sürdürülmesini sağladığı için alzhemir gibi rahatsızlıkların tedavisi için de son derece önemlidir.
  • Hindistan cevizi yağı ayrıca tip2 diyabet ve viral hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı tüp ile beslenen, sindirim sorunu olan hastalar için de son derece uygundur.

hindistan-cevizi-surubu-nasil-yapilir_646x340Veganlar için Enerji Kaynağı

Hindistan cevizi sütü ve yağı veganlar için uygundur. Oda sıcaklığında katı olan yağ ısıtıldığında sıvılaşır .Yanma noktası yüksek olduğundan oksitlenme özelliği yoktur. Bu yüzden pişirme yağı olarak kullanılabilmektedir.

Hamile bireyler için son derece faydalı

Hindistan cevizi MCT sayesinde süt salgısının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca suyu diüretik olması nedeniyle böbrekleri rahatlatır ve  taş oluşumunu önlemektedir. Ayrıca suyu kusma ile kaybedilen elektrolitlerin yerine konmasını sağlamaktadır. MCT yağ içermesi nedeniyle iştahı baskılar. Tatlı bir tada sahip olduğu için  tatlı aşermelerinin önüne geçip aşırı kilo almayı engellemektedir.

Hindistan cevizi yüksek miktarda lif ve MCT yağ asidi içermesi nedeniyle reflü, huzursuz bağırsak sendromu, kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi suyu:

Hindistan cevizi suyu enerji bakımdan fakir, mineral açısından zengindir. Bu özelliğiyle ishal, kusma ve bağırsak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Terleme ile su ve mineral kaydeben sporcular içinde iyi bir sporcu içeceği olabilir.

Dikkat:

Unutulmamalıdır yiyeceklerden maksimum yarar sağlamak için dengeli ve düzenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Hiç bir besin tek başına mucizeler yaratamaz. Her şeyin çoğu zarar azı karar.

Hindistan Cevizli Tarifler

Hindistan Cevizli Diyet Kurabiye

 

Write a Reply or Comment:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.